شهرداران مدارس شهر را چگونه می بینند؟

به گزارش وبلاگ مطالعه، بودجه شهر تهران به نسبت بودجه وزارتخانه ها و سازمان ها چقدر است؟ این بودجه از چه محلی تامین می گردد و هرسال چقدر تغییر می نماید؟

شهرداران مدارس شهر را چگونه می بینند؟

وبلاگ مطالعه - محمد سرابی: چه مقدار از درآمد شهرداری تنها برای اداره امور جاری و چقدر از آن به توسعه و ایجاد امکانات بیشتر اختصاص دارد؟ آیا هزینه ساخت مترو و راه اندازی آن با قیمت بلیت ها تناسب دارد؟ هر دستگاه اتوبوس بی آرتی در شبانه روز چند نفر را جابه جا می نماید؟ مقدار آلودگی هوای شهر چطور اندازه گیری می گردد و چند معیار برای آن وجود دارد؟

روزانه چقدر زباله از درون نهرها خارج می گردد تا آب جریان پیدا کند؟ چه معیار و نقشه ای مشخص می نماید که ساختمان ها چندطبقه ساخته شوند؟ چرا محدوده طرح ترافیکی تغییر می نماید؟ شهرداری هر روز تنها برای نگه داشتن شهر به شکل عادی خود چه می نماید؟

اینها اطلاعاتی هستند که عموم ساکنان شهر از آن خبر ندارند. اگرچه رسانه ها بخشی از آن را منتشر می نمایند، اما هنوز هم قسمت عمده شهفرایندان با وجود اینکه در شهر زندگی می نمایند از کارکرد سامانه های آن بی خبر هستند. همین بی خبری زمینه انتظارات و انتقاداتی را فراهم می نماید که از واقعیت دور هستند. کسی که اندکی از شیوه کار شبکه بزرگ حمل ونقل عمومی باخبر باشد- به نسبت کسی که از این امور اطلاعی ندارد- در مقابل ایجاد وقفه در حرکت قطار مترو، ازدحام جمعیت اتوبوس ها یا از کار افتادن پله برقی ها واکنش متفاوتی خواهد داشت.

آموزش عمومی در این زمینه ممکن نیست و نمی توان نزدیک 10میلیون نفر ساکنان شهر را پای کلاس درس نشاند. با توجه به فضای زندگی روزمره و مسائل مرتبط با آن ممکن است تمایل چندانی به کسب این اطلاعات در میان توده شهفرایندان وجود نداشته باشد اما یک گروه از جمعیت شهر کاملا برای کسب این آگاهی ها مستعد هستند. نوجوانانی که در طرح شهردار مدرسه شرکت کردند، علاقه خود به موضوع مدیریت شهر را نشان داده اند و می توان با همکاری مدارس از این علاقه برای افزایش سطح آگاهی آنها استفاده کرد.

اگر به سؤالات این گروه کنجکاو پاسخ صحیح داده گردد در یک دهه آینده قسمتی- هرچند اندک- از جمعیت مؤثر شهرنشین، درک صحیحی از فرایند اداره پایتخت خواهند داشت. دیدگاه این نسل از دانش آموزان به سازو کار شهری که در آن زندگی می نمایند، مطالبه و انتظار آنها از خدمات شهری را منطقی تر خواهد نمود و از این راستا راهی برای رابطه متقابل مدیریت شهر و شهفرایندان برقرار خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "شهرداران مدارس شهر را چگونه می بینند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرداران مدارس شهر را چگونه می بینند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید