معصومه میرابوطالبی و معرفی متفاوت کتب ده گانه برای کودک و نوجوان، بخوانید حتی اگر کودک ندارید

به گزارش وبلاگ مطالعه، خبرنگاران/قم معصومه میرابوطالبی در یازدهمین روز از پویش معرفی ده کتاب، فهرستی از کتب مناسب کودک و نوجوان معرفی کرد که مطالعه نحوه معرفی او، اهمیت پرداختن به کتب این رده سنی را یادآوری می نماید.

معصومه میرابوطالبی و معرفی متفاوت کتب ده گانه برای کودک و نوجوان، بخوانید حتی اگر کودک ندارید

اگرچه تعطیلات 13روزه نوروز به خاتمه رسید اما ظاهراً تعطیلات کرونایی هنوز در آغاز است و ادامه دار. فلذا پویش معرفی کتاب ما نیز پابه پای آشوب کرونا، ادامه دارد.

با هدف مبارزه با افزایش شیوع کرونا و بهره مندی از ایام قرنطینه و همچنین جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی و تبدیل این تهدید به فرصت، به سراغ نویسندگان و شاعران مطرح و توانای قمی رفتیم و از آن ها خواستیم تا ده کتاب از میان بهترین کتاب هایی که خوانده اند را با توضیحی کوتاه معرفی نمایند و اولویت خود را در معرفی کتب، به آثار معاصر اختصاص دهند که هر روز لیست ده تایی یک نفررا منتشر می کنیم.

در روز یازدهم از این چالش ، سراغ معصومه میرابوطالبی نویسنده حوزه کودک و نوجوان و عضو هیئت مدیره انجمن ادبی داستان آدینه رفتیم. معصومه میرابوطالبی متولد 21 دی ماه سال 60 از شهر قم، دارای مدرک کارشناسی ارشد ادبیات کودک ونوجوان و نویسنده کتابهای؛ مثل یک بوم سفید، از باغها به بعد، اژدهای دماوند، آن سوی دریای مردگان، پروفسور فوفو، هندوانه مسرور، شهر من، عروسی درِ قوری، سفر دانه ای و جوجه های آفتاب پرست است.

در ادامه فهرست کتب ده گانه ای که معصومه میرابوطالبی در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ مطالعه مطرح نمود، می آید:

اول؛ مجموعه سه جلدی پَتَش خوارگر: جلد اول؛ حماسه سرآغاز، جلد دوم؛ مردی از تبار اژدها، جلد سوم؛ بر بنیادهای هستی به قلم آرمان آرین و چاپ نشر افق.

اگر با قلم آرمان آرین آشنا باشید نثر و نگاهش را در این مجموعه هم می بینید. نگاهی به اساطیر ایران و داستانی حماسی فانتزی که به نبرد دو نیروی خیر و شر می پردازد. اما این بار این نبرد بسیار عظیم تر از قبل است.

انگره مینو یا همان ابلیس این بار راه تازه ای پیدا نموده و نیروهایش در حال فتح زمین به طور کامل هستند. حالا احتیاج است که مردی از تبار اژدها برخیزد و برای نجات زمین قیام کند.

اما او منجی نیست، یعنی قرار نیست یکه و تنها بتازد و جهان را از پلیدی برهاند . پتش خوارگر با شیطان عهد و پیمانی مزورانه بسته و بعد شیطان را گول زده است. تاریخ به خود چنین نیرنگی ندیده، نیرنگ بر شیطان.

و حالا او خود نیرویی از شیطان گرفته و میخواهد علیه او از نیروی شیطانی اش استفاده کند.

این نیرنگ، وجهی جدید به ماجرای نبرد دو نیروی خیر و شر می دهد، این که خیر و شر در کنار هم به قیام برمی خیزند.داستان پتش خوارگر و همراهانش در این سه مجلد تمام نمی گردد.

دوم؛ شهر زنبوران: به قلم تاماس کنیلی و ترجمه حسین ابراهیمی (الوند)، شقایق قندهاری؛ چاپ نشر افق.

کندوی زنبورها، جای جالبی برای حضور دو کودک است، هم این که مشارکت جمعی در یک زندگی اجتماعی را تجربه نمایند، هم خشونت پنهانی که در طرد کردن ملکه قبلی و قدرت طلبی ملکه جدید است را ببینند.

نِد در بیمارستان بستری می گردد و نانسی کلانسی، دختری صد و بیست ساله و زنبوری به نام ای پیس به دنبالش می آیند . آن ها ند را با خود به کندو می برند و ند زندگی در جمع زنبورها را تجربه می نماید.

ند با زنبورهای نر، بازِل و رومئو، دوست است و می خواهد کاری برای آن ها بکند. زنبورهای ماده، با اولین بارندگیِ پاییزی زنبورهای نر را از کندو بیرون می نمایند. ند کوشش خودش را می نماید اما او نمی تواند قاعده و قانونی را که از چهل و سه میلیون سال پیش در طبیعت وجود داشته تغییر بدهد. با آغاز اولین باران، بازِل و رومئو و بقیه زنبورهای نر از کندو اخراج می شوند و مرگ در انتظار آن هاست. شهر زنبوران داستانیست با نگاه مستندوار به زندگی جمعی زنبورها.

سوم؛ گفت و گوی جادوگر عظیم با ملکه جزیره رنگ ها: به قلم جمشید خانیان و چاپ نشر افق. جادوگر عظیم، رهی است، نوجوانی که برای یک روز می خواهد برود به جزیره رنگ ها و هر کاری که خانم پارسا (همان ملکه جزیره رنگ ها) از او بخواهد انجام دهد و در ازای این کار، به دوچرخه ای که آرزویش را دارد برسد.

اما خانم پارسا در ازای چه کاری می خواهد پولِ یک دوچرخه را به رهی بدهد؟ چه کاری این همه ارزش دارد؟

داستان به صورت یک فصل درمیان این گونه روایت می گردد: روایتی سوم شخص از صبح روزی که رهی می خواهد به خانه خانم پارسا برود تا غروبش...

و دیالوگ هایی که بین رهی و خانم پارسا رد و بدل شده است.

دیالوگ ها عالی رد و بدل می شوند و در میان رفت و برگشتش، هم شخصیت ها را کامل می نمایند، هم موقعیت داستانی را و هم از امیرطاهایی می گویند که حضورِ غایبش در داستان، بخشی از تنه اصلیِ طرح است.

چهارم؛ زنی با موهای قرمز: نوشته اورهان پاموک، ترجمه مژده الفت و چاپ نشر نون. ادیپ شهریار و رستم کنار هم قرار می گیرند تا پدرکشی و پسرکشی دوباره در تاریخ شکل بگیرد.

این پدرکشی و پسر کشی نه در زیرلایه های متن، که صراحتا از طرف خود نویسنده در داستان مطرح می گردد.

نویسنده از زبان راوی، مدام خود را درگیر داستانِ اودیپ شهریار می بیند و در فصل نهایی، او رستم نمی گردد که سهراب را بکشد و دوباره پدرکشی رخ می دهد.

داستان با یادآوری خاطراتِ 15 سالگی مردی آغاز می گردد که در ترکیه میانِ شرق و غرب مانده، همراهِ یک چاه کن می گردد. او به همراه استادش عمق زمین را می کاود و انگار که با رسیدن به لایه های فسیلی زمین، اسطوره های پدری و پسری را می کاود.

اما همه داستان در نوجوانی او تمام نمی گردد. او عظیم می گردد و سهرابی مثل یک پسر حرامزاده فرزندش می گردد. سهرابی که انسان نیست، نام تجاری یک شرکت است. غافل از اینکه وقتی قرار باشد پدرکشی شکل بگیرد، پسری از بطن تاریخ پیدایش می گردد.

پنجم؛ عروسک پدر: اثر پاتریشیا کالورت و ترجمه شقایق قندهاری به همت نشر امیرکبیر. آیا همواره همه چیز همان طوری که ما می خواهیم پیش خواهد رفت؟ قاعدتا نه. اما چطور می گردد این را به یک نوجوان 13 ساله گفت که خانواده هفت نفره اش، دیگر هیچ وقت دور هم جمع نخواهند شد.

گلنیس نمی خواهد به شرایط جدید عادت کند، او میخواهد پدرش را که به خاطر سوء استفاده اقتصادی در زندان است نجات دهد. مطمئن است راه فراری وجود دارد. حتما پدر مدارک بی گناهی اش را یک جایی مخفی نموده، حتما یک روز از او می خواهد برود نیویورک و بی گناهی اش را اثبات کند... اما این طور نمی گردد.

وقتی پدر صادقانه به گیلنس اعتراف می نماید که در این پرونده گناهکار است، یعنی آینده ای را گیلنس برای خودش متصور است، نابود می نماید . شاید دیگر هیچ وقت اعضای خانواده دور هم جمع نشوند. پس گیلنس باید زندگی جدیدی برای خودش بسازد. او باید شرایط را بپذیرد.

خاتمه خوشایند رمان، رهاییِ پدر نیست، یاد دریافت کنار آمدن با شرایط و پذیرفتن حقیقت است. ساختن یک زندگی جدید که هیچ شباهتی به زندگی قبلی ندارد، می تواند یک خاتمه شاد باشد.

ششم؛ مومو: تالیف میشائیل اِنده و ترجمه کتایون سلطانی، چاپ نشر افق. مومو یک دختر بچه عادی نیست. کسی نمی داند از کجا آمده و پدر و مادرش چه کسانی هستند. او قدرت عجیبی دارد. اابته نه جادو می نماید، نه می تواند به موجودات دیگر تبدیل گردد. حتی نمی تواند گنج پیدا کند.

اما مومو کاری می نماید که بقیه درست زندگی نمایند. او یک مستمع خوب است. هر کس به او می رسد آرام می گردد، متوقف می گردد و دیگر به کارهای عقب افتاده اش فکر نمی نماید. در آرامش صحبت می نماید، از احساسات و تخیلش می گوید و شاد می گردد. اما این کار مومو به مذاق عالیجنابان خاکستری پوش خوش نمی آید.

عالیجنابان خاکستری پوش چه کسانی هستند؟ این را باید در داستان فهمید. دزدی زمان و جادوی گل های ساعتی را هم باید خواند. و کسی که می تواند جهان را از دست این عالیجنابان نجات بدهد کسی نیست جز مومو .

مومو داستان ما عظیمسال هاست که چنان درگیر روزمرگی می شویم که یادمان می رود به احساسات خودمان گوش کنیم. احساساتی که می تواند ما را از دست عالیجنابان خاکستری پوش نجات می دهد.

هفتم؛ اسب جنگی نوشته مایکل مورپرگو و ترجمه پروین علی پور، نشر افق. در رمان، ما همراه جویی هستیم، کرّه اسبی که مدت کمی بعد از به جهان آمدن، توسط یک مزرعه دار خریده می گردد. جویی با آلبرت، پسر مزرعه دار دوست می گردد، و این دوستی چنان عمیق است که یک سفر طول و دراز را برای آلبرت رقم می زند.

جویی اسب مزرعه نیست، اما اسب جنگ هم نیست. ولی مگر جنگ اجازه می دهد تو انتخاب کنی چطور اسبی باشی. جنگ اجازه فکر نمی دهد. تو را درون خودش می کشد و تویی که باید برای زنده ماندن کوشش کنی. و جویی کوشش می نماید. او در جبهه انگلیسی هاست. بعد اسیر آلمانی ها می گردد و در جبهه آن ها می جنگد. مدتی هم پیش یک مزرعه دار فرانسویست. تا اینکه دوباره به دست بریتانیایی ها می افتد و می تواند به خانه برگردد.

مهم نیست که جویی در چه خاکی و در چه جبهه ای است. او می بیند که آدم ها در هر طرف جنگ، به هم شبیهند. فقط پرچم ها و لباس هایشان فرق دارد و نمی داند چرا برای این فرق، آن ها همدیگر را می کشند. شاید خودِ آدم ها هم ندانند. استیون اسپیلبرگ فیلمی اقتباسی از این رمان ساخته است.

هشتم؛ بابای پرنده من نوشته دیوید آلموند و ترجمه ریحانه جعفری؛ نشر پیدایش. عمه دورین می گوید عقل بابا اندازه یک نخود است. کدام آدم عاقلی با خوردن کرم و خرمگس، و با بال هایی که از پرهای ریخته پرندگان و تکه پارچه درست شده پرواز می نماید.

عمه دورین حسابی عصبانیست و مدیر مدرسه را می آورد تا بساط این مسخره بازی را جمع کند. اما آقای مدیر هم از ایده مسابقه پرواز آدم ها خوشش می آید و می خواهد در آن شرکت کند. و آخر سر چه کسی واقعا پرواز می نماید؟ عمه دورین... کی باورش می شد. پس عقل بابا اندازه نخود نبود.

داستان بابای پرنده من، داستان دختریست که از پدرش مراقبت می نماید، از آرزوها و رویاهای پدر حمایت می نماید و همین حمایت، به زندگی همه رنگ شادی و مهربانی می دهد.

نهم؛ نامادری من: نوشته کاترین بیتسون، ترجمه پروین علی پور چاپ نشر چشمه. بی نمی خواهد زندگی اش تغییر کند. او مادرش را از دست داده و عادت نموده که پدر فقط برای او باشد. نمی خواهد پدر را با کسی شریک گردد و شکل زندگی شان تغییر کند.

اما یک دفعه، سر و کله جوزی پیدا می گردد. پدر او را دوست دارد و بی، احساس خطر می نماید . هر لحظه ممکن است او صاحب یک نامادری گردد. جوزی به خانه آنها می آید و اینجاست که بی، محرم اسرار جوزی می گردد و او رازی را که به هیچکس نگفته، به بی، می گوید. رازی درمورد برادرش هارولد...

داستان همان طور که از عنوانش پیداست ماجرای کنار آمدن کودک با نامادری اش است. روایت جذابی دارد و می تواند برای بچه هایی در موقعیت مشابه، یاری نماینده باشد. بچه های بالای دوازده سال می توانند مخاطبین این کتاب باشند. طرح جلد رمان می توانست به مراتب بهتر از این باشد.

دهم؛ باران زاد: به قلم ضحی کاظمی و انتشارات کتابسرای تندیس. باران زاد رمانیست پساآخرالزمانی. وقتی زندگی آدم ها در شکل کنونی از بین رفته و زمین را آب فرا گرفته است. آدم ها راه و روش تازه ای برای زندگی بر روی چنین زمینی یافته اند و از ناجی ای پیروی می نمایند که نمی دانند فرامینش از کجا آمده. چطور زندگی می نموده و چطور آدمی بوده.

تیراد، شخصیت اصلی رمان، به دنبال واقعیت است و در این راه به کشف عظیمی درمورد ناجی می رسد، کشفی که ماهیت زندگی را برای او و بقیه عوض می نماید. طبیعت تاثیر شگرف خود را بر زندگی آدمیان می گذارد، تاثیری که تطابق حداکثری زندگی انسان ها با طبیعت جدید زمین است.

لازم به ذکر است معصومه میرابوطالبی نویسنده مقالات پژوهشی در خصوص افسانه ها و ادبیات کودک و نوجوان، در همایشهای مختلف است و تجربه همکاری در زمینه داستان با مجلات رشد، باران و سلام بچه ها را در کارنامه خود دارد.

وی همچنین تجربه همکاری در زمینه نقد داستان با گروه داستان آدینه، روزنامه فرهیختگان، سایت اقلیت را دارد و تا به امروز چندین کارگاه داستان نویسی برای نوجوانان برگزار نموده است.

تا به امروز مرضیه نفری، حامد حجتی، فاطمه دولتی، علی اصغر عزتی پاک، محبوبه حاجی مرتضایی، حامد اشتری،سمیه عالمی، محمدغفاری، زهرا کاردانی و حامد جلالی فهرست های ده گانه خودرا در روزی های گذشته معرفی نموده اند.

در روزهای آینده به معرفی سایر نویسندگان و شاعران شهر قم و پیشنهادات ده گانه آن ها جهت مطالعه کتاب در ایام تعطیلات کرونایی را خواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "معصومه میرابوطالبی و معرفی متفاوت کتب ده گانه برای کودک و نوجوان، بخوانید حتی اگر کودک ندارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معصومه میرابوطالبی و معرفی متفاوت کتب ده گانه برای کودک و نوجوان، بخوانید حتی اگر کودک ندارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید