کشف 288 شی تاریخی و تقلبی توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی تهران

به گزارش وبلاگ مطالعه، یگان حفاظت از میراث فرهنگی استان تهران طی سه عملیات 288 شی تاریخی و تقلبی از جنس طلا، نقره و مفرغ را کشف و 6 نفر را در همین رابطه بازداشت کرد.

کشف 288 شی تاریخی و تقلبی توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی تهران

یگان حفاظت از میراث فرهنگی استان تهران از ابتدای سال جاری 5 هزار و 250 شی را از قاچاقچیان به دست آورده که در هفته گذشته طی دو روز با انجام سه عملیات توانست 288 شی را کشف کند که از این تعداد 171 سکه، نقره دوره اشکانی بود و مابقی اشیاء متعلق به دوره ساسانی و دوره های قبل تر است. بعضی از این اشیا نیز کارشناسی شده و حدود 10 شی از آنها تقلبی هستند. پس از کارشناسی تمام اشیا مراحل قانونی برای تحویل به موزه ها انجام می گردد.

52 پیکره آهنی در میان این اشیا وجود دارد. همچنین 4 قلم گوشواره، یک گردنبند با سنگ تزئینی یشم، 3 مهره ساسانی، یک تبر مفرغی متعلق به هزاره اول در میان این اشیا وجود دارد. همچنین لوح مفرغی با خط میخی، بُز بالدار و یک جام نیز کشف شده که تقلبی هستند و از روی نمونه شی های دوره هخامنشی ساخته شده است.

در جریان کشف و ضبط این اشیا، یگان حفاظت از میراث فرهنگی به صورت صوری وارد معامله شده بود و پیروز به بازداشت 6 نفر شد. از نظر کارشناسان قیمت گذاری روی اشیای تاریخی امکانپذیر نیست منتهی از آنجا که دادگستری خواستار حدود قیمت برای این اشیا است، 3 میلیارد تومان برآورد معامله اجرا شده تخمین زده می گردد. این اشیا به مخزن موزه آبگینه و رضا عباسی تحویل داده خواهند شد.

رجبعلی خسروآبادی مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در نشستی پیرامون رونمایی از این اشیا که ظهر روز یکشنبه در ساختمان میراث فرهنگی تهران برگزار گردید، گفت:

در موزه رضاعباسی مخزن جدیدی راه اندازی شده و قرار است همه اشیا در آنجا نگهداری شوند.

وی در پاسخ به این سوال که اشیای به دست آمده متعلق به کدام شهرهاست گفت:

سکه های اشکانی در تمام نقاط ایران وجود دارد، اما نمی دانیم که اشیای به دست آمده و حتی سکه ها، متعلق به کدامیک از مناطق ایران است.

وی همچنین در این برنامه از تشکیل انجمن حمایت از میراث فرهنگی اطلاع داد و اضافه کرد:

اولین جلسه مربوط به این انجمن در روز چهارشنبه همین هفته با حضور رئیس شورای شهر، شهردار، رئیس دادگستری، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل سازمان اوقاف، آموزش و پرورش شهرستانهای تهران، مسئولان صدا و سیمای تهران، روسای دانشگاه های شهیدبهشتی و علامه طباطبایی برگزار می گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران درباره خرید اشیای تاریخی از کاشفان آنها توضیح داد:

در بعضی از اتفاقات، ابزار و در بعضی دیگر قوانین در اختیارمان نیست. ما پیش بینی بودجه ای برای خرید اشیای تاریخی را نداریم، چون کمبود بودجه در دولت این امکان را برایمان فراهم نمی کند.

وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر پلمپ دفاتر تبلیغ فلزیاب در تهران، گفت:

سال جاری سه دفتر تبلیغاتی پلمپ شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

منبع: کجارو

به "کشف 288 شی تاریخی و تقلبی توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 288 شی تاریخی و تقلبی توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید