به طبیعت فرصت زنده ماندن بدهیم

به گزارش وبلاگ مطالعه، خبرنگاران/خراسان رضوی عضو هیئت علمی گروه محیط زیست و منابع طبیعی دانشگاه فردوسی گفت: باید به طبیعت فرصت زنده ماندن دهیم، در غیر این صورت احتمال شیوع ویروس های فراگیر در آینده خیلی بیشتر خواهد شد.

به طبیعت فرصت زنده ماندن بدهیم

مهدی کلاهی در گفت وگو با وبلاگ مطالعه، در مورد 13 فروردین، روز طبیعت اظهار کرد: سیزده به در یکی از سنن قدیمی و مفید انسانی است که انسان را به طبیعت نزدیک می نماید، اما مسئله ای که در حال حاضر وجود دارد ایجاد خطر برای زندگی انسان است. در زمان کنونی هیچ توصیه ای نمی گردد که به طبیعت سر بزنیم. اگر بخواهیم روز سیزده فروردین را در طبیعت به در کنیم، تجمعاتی شکل گرفته و باعث انتقال شدیدتر کرونا می گردد.

در سیزده به در مستند ببینید و کتاب زیست محیطی بخوانید

وی به جای این که سیزده به در سال جاری را به دامان طبیعت رفته و آن را از نزدیک لمس کنیم، بهتر است در خانه بمانیم و با تماشای مستندات و کتاب های مربوط به طبیعت، اطلاعاتی را در این خصوص فرا گیریم. مستندات خیلی جالبی از جمله مستند چهار فصل پارک های ملی آمریکا وجود دارد که می تواند یاری کند دیدگاه جالبی نسبت به طبیعت داشته باشیم. این مستند اطلاعات کاملی از یک اکوسیستم طبیعی و بکر به ما می دهد و با تماشای این فیلم چند ساعته می توانیم عاشق طبیعت شویم.

کلاهی در مورد اقدامات پیش گیرانه مسئولان برای روز طبیعت گفت: مردم پیش از این که دولت اقدامی انجام دهد، برای حفظ سلامتی خود نکات بهداشتی را رعایت می کردند. بعضی ها بخاطر جدی نگرفتن این ویروس که ناشی از اطلاعات غلطی است که در اختیارشان قرار گرفته، نکات ایمنی را به خوبی رعایت نمی نمایند. در قدم نخست باید به خوبی اطلاع رسانی گردد و در گام بعدی باید تمهیدات سخت گیرانه در نظر گرفته گردد. حتی اگر خودروهای متخلف را ارجاع می دهند باید همین را هم به خوبی اطلاع رسانی نمایند. مردم هنوز تنش این بیماری را قبول نکرده اند.

عضو هیئت علمی گروه منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد گفت: اگر می خواهیم احساس قرنطینگی و حصر خانگی نکنیم، نقش زندگی پیشین خود را بازی کنیم. به عنوان مثال اگر پیش از شیوع کرونا صبح ها و شب ها در یک زمان تعیین از خواب بیدار می شدیم و می خوابیدیم، همان برنامه را الان هم تکرار کنیم. اگر می توانیم کارهای مان را اینترنتی انجام دهیم. با کسانی که از ما فاصله دارند ارتباط صوتی و تصویری برقرار کنیم. در واقع باید به یکدیگر امید دهیم و ترس را از هم دور کنیم. مهم این است که شرایط را بپذیریم و به دنبال آن برویم. در این شرایط برای نخستین بار است که خانواده ها برای یک مدت طولانی دور هم جمع شده اند. این یک فرصت استثنایی است تا با یکدیگر بازی و صحبت کنیم و همچنین از یکدیگر شناخت بیشتری کسب کنیم.

کلاهی با اشاره به تلنگرهایی که کرونا به روابط و زندگی انسان زده است، اعلام کرد: چالش وجود کرونا چند موضوع را به انسان ها تلنگر زده است. اول اینکه انسان ها از یکدیگر فاصله گرفته اند، یعنی کنار هم هستیم، اما یکدیگر را نمی بینیم و نمی شنویم. کرونا به ما آموخت تا به یکدیگر ظلم نکنیم و هوای هم را داشته باشیم.

احتمال شیوع ویروس های فراگیر در آینده/ به طبیعت فرصت زنده ماندن بدهیم

وی اضافه کرد: کرونا به ما نشان داد که چقدر از طبیعت فاصله گرفته ایم. از طبیعت بهره برداری و از جانوران به بدترین شکل ممکن برای آزمایش های پزشکی و مصارف خودمان استفاده می کنیم. کرونا نشان داد که در حال حاضر جانوران از دست انسان ها در امان هستند. در ایتالیا شاهد بودیم که دلفین ها مجدد به مناطق پرجمعیت توریستی و مرواریدها به ساحل بازگشته اند. تمام این ها نشان می دهد که انسان ها به محیط زندگی جانوران آسیب زده بودند. باید به طبیعت فرصت زنده ماندن دهیم، در غیر اینصورت احتمال شیوع ویروس های فراگیر در آینده خیلی بیشتر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "به طبیعت فرصت زنده ماندن بدهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به طبیعت فرصت زنده ماندن بدهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید