اجرای 3 پروژه مرمت کاشی کاری در مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی

به گزارش وبلاگ مطالعه، در قالب پروژه های مستمر مرمت و احیای بخش های مختلف تنها اثر ثبت جهانی استان اردبیل، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، عملیات مرمت کاشی کاری سه بخش از بنا در حال اجرا است.

اجرای 3 پروژه مرمت کاشی کاری در مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی

به گزارش وبلاگ مطالعه به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل، مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی تنها اثر ثبت جهانی استان است که مرمت بخش های مختلف آن به صورت مستمر در حال انجام است.

در راستای پروژه های مرمت این بنای تاریخی در امسال کارشناسان مرمت نسبت به تثبیت کاشیکاری های سه بخش از این اثر تاریخی اقدام نموده اند و عملیات اجرایی همچنان تداوم دارد.

سمایه مرصلی یکی از کارشناسان مرمت در این خصوص توضیح داد: از جمله اقدامات استحکام بخشی و نجات بخشی مرمت کاشی کاری های بخش بیرونی گنبد شاه اسماعیل صفوی و حرم خانه است.

او اضافه نمود: در بعضی بخش ها به دلیل تخریب کاشی ها با رطوبت احتیاج به اجرای کاشی جدید بوده و در بعضی بخش ها دوغاب استفاده شده است.

او تاکید نمود: کاشی های گنبد شاه اسماعیل صفوی مربوط به دوره صفوی و قاجار بود که در صورت بی توجهی به کل از بین می رفت؛ با این وجود امسال پیروز به تثبیت آن شدیم.

در عین حال که بخشی از کاشی کاری های گنبد الله الله و موزه چینی خانه مرمت شده است، دیگر کارشناس مرمت از بهسازی و مرمت کاشیکاری های 600 ساله ورودی مسجد جنت سرا اطلاع داد.

یعقوب علیزاده اضافه نمود: کاشی های این بخش از بنا مربوط به دوره تیموری و جزو قدیمی ترین کاشی های بنا با طلاکاری روی اثر است.

او ادامه داد: تمام اقدامات الحاقی به کاشیکاری ها برگشت پذیر است تا در صورت احتیاج نسبت به تغییر آن اقدام گردد.

کارشناسان مرمت مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی تمامی اقدامات خود را مطابق با اصول فنی انجام داده و از تمامی فعالیت ها مستند نگاری دارند.

مسئول پایگاه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی در این خصوص توضیح داد: عملیات مرمت در آثار تاریخی توقف ناپذیر است و به همین دلیل در برنامه زمانی پیوسته اجرا می گردد.

به گفته عبدالرحمن وهاب زاده، مرمت کاران آثار باستانی سفیران صلح هستند و می توانند زمینه گفتگوی ملت ها به واسطه معرفی آثار تاریخی را موجب شوند.

او تاکید نمود: در مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی نیز عملیات مرمت در تمامی فصول سال انجام می گردد.

به گفته وهاب زاده در فصل تابستان عملیات مرمت بخش بیرونی بنا و در فصل زمستان عملیات مرمت بخش های داخلی انجام می گردد.

او به تثبیت کاشی کاری در بخش های مختلف بنا اشاره و تاکید نمود: عملیات مرمت همچنان ادامه دارد.

منبع: میراث آریا

به "اجرای 3 پروژه مرمت کاشی کاری در مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای 3 پروژه مرمت کاشی کاری در مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید