واکنش تند روسیه علیه آمریکا : تجدید نظر در قطعنامه 2231 دلیل ندارد

به گزارش وبلاگ مطالعه، ایرنا نوشت: نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین درخواست ایالات متحده برای تمدید محدودیت برای ارسال تسلیحات به ایران را بی معنی خواند و گفت: دلیلی برای تجدید نظر در قطعنامه 2231 شورای امنیت وجود ندارد.

واکنش تند روسیه علیه آمریکا : تجدید نظر در قطعنامه 2231 دلیل ندارد

میخاییل اولیانوف در توئیتی نوشت: آمریکا درخواست تمدید محدودیت برای ارسال تسلیحات به ایران می کند که در ماه اکتبر سال 2020 زمان آن بسر می رسد.

وی اضافه نمود: از نظر تئوری مطابق با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران در صورت توافق می تواند به شورای امنیت سازمان ملل چنین توصیه ای را بدهد اما بعید است که چنین وضعی رخ دهد و دلیلی برای تجدید نظر در قطعنامه 2231 شورای امنیت وجود ندارد.

بر اساس قطعنامه 2231 که در سال 2015 تصویب شد، برخی از محدودیت ها از جمله در خصوص خرید و فروش تسلیحات متعارف و فروش موادی با کاربرد دوگانه نظامی باقی ماند. خرید و فروش سلاح های متعارف یا موادی با کاربرد دوگانه تنها با اطلاع شورای امنیت و پس از بررسی در یک کمیسیون مشترک مجاز بود. با این حال و بر اساس این قطعنامه این محدودیت ها حداکثر در یک ظرف زمانی پنج ساله بعد از شروع اجرای توافق برجام باقی می ماند و این محدودیت ها به اضافه محدودیت سفر برخی از مقامات ایرانی از جمله سردار قاسم سلیمانی در این مدت لغو خواهد شد.

حال برایان هوک، کننده ویژه آمریکا در امور ایران که به همراه مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور برای حضور در نشست شورای امنیت درباره خاورمیانه به نیویورک سفر کرده بود، در خصوص انتها برخی از محدودیت های ایران بر اساس قطعنامه 2231 ابراز نگرانی کرده اند.

پمپئو عصر سه شنبه 29 مرداد در سخنان خود در نشست شورای امنیت درباره خاورمیانه، با اشاره به نزدیک شدن زمان انتها تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی و محدودیت سفر مقامات ایران از جمله سردار قاسم سلیمانی در اکتبر سال 2020، گفت: جامعه جهانی باید ببیند چقدر زمان باقی است تا ایران خود را از بند این محدودیت رها کرده و آشوب تازه ای خلق کند و جامعه جهانی برای جلوگیری از چنین اتفاقی چه می تواند بکند.

برایان هوک، کننده ویژه آمریکا در امور ایران نیز در سخنانی درباره مکانیزم ماشه و اینکه آمریکا خواستار به کارگیری آن است یا خیر، گفت: آمریکا دیگر جزو توافق هسته ای نیست، بنابراین طرف های این توافق باید این تصمیم را بگیرند.

این مقام آمریکایی بدون اینکه اشاره ای به خروج یکجانبه آمریکا از برجام داشته باشد، ایران را به دلیل کاهش تعهدات برجامی به مخدوش کردن توافق متهم کرد و اضافه نمود: با این حال، تصمیم درباره این مکانیزم را باید آنهایی که در توافق هستند، اتخاذ کنند.

رئیس برنامه اقدام وزارت امور خارجه آمریکا از اقدامات اخیر ایران در خصوص کاهش تعهدات برجامی نیز ابراز نگرانی کرد و گفت: ایران نباید غنی سازی اورانیوم داشته باشد، اگر این مساله حل شود دیگر نگران نخواهیم بود تا ایران وارد دوره گریز به سمت تولید سلاح اتمی برود. ما مشتاق همکاری با انگلیس درباره ایران هستیم، ما اختلافات تاکتیکی با اروپا داریم اما طیف زیادی از اشتراکات هم وجود دارد. هرگز نباید ایران به سمت دستیابی به سلاح اتمی برود.

هرچند وجهی از این اظهارات در راستای جنگ روانی و تبلیغاتی علیه تهران قابل ارزیابی است بااین حال به نظر می رسد مقامات آمریکایی امروز واقعا نگرانی هایی هم دارند و امروز کم کمک متوجه تبعات و پیامدهای خروج یکجانبه و سیاست فشار حداکثری علیه ایران می شوند. اگرچه آمریکا با بهره گیری از ابزارهایی که در اختیار دارد ایران را تحت فشارهای بی سابقه ای قرار داده است با این وجود هنوز نتوانسته دستاورد قابل اعتنایی کسب کند. بویژه که امروز و با رفع 6 قطعنامه تحریمی علیه ایران آمریکا ابزارهای حقوقی لازم را برای اعمال فشار علیه تهران در اختیار ندارد.

23311

منبع: خبرآنلاین

به "واکنش تند روسیه علیه آمریکا : تجدید نظر در قطعنامه 2231 دلیل ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش تند روسیه علیه آمریکا : تجدید نظر در قطعنامه 2231 دلیل ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید