نسخه بی نظیر امام رضا (ع) برای لاغر شدن

به گزارش وبلاگ مطالعه، توصیه امام رضا (ع) به عنوان یک روش اصولی برای کنترل وزن کاستن از حجم غذای شام و نه ترک کامل آن است.

نسخه بی نظیر امام رضا (ع) برای لاغر شدن

به گزارش، برای چاقی و لاغری دستورالعمل های مختلفی برشمرده اند. امری که ذهن بسیاری از متخصصین امروزی را هم به خود مشغول کرده است.

امروزه بعضی از کارشناسان برای کاهش وزن بدن، حذف وعده شام را توصیه می نمایند؛ اما همچنان که در روایات نیز اشاره شده شام نخوردن خود باعث ضعف بدن شده و ضعف عصبی و عضلانی و حالت شبه افسردگی در افراد بوجود می آورد. از این رو توصیه امام رضا (ع) به عنوان یک روش اصولی برای کنترل وزن کاستن از حجم غذای شام و نه ترک کامل آن است. آن حضرت می فرماید: کسی که می خواهد سالم و بدنی سبک و کم گوشت داشته باشد از شامش بکاهد.

در این میان گیاهان خوراکی و چاشنی ها که حفظ سلامت اعضای مختلف بدن را بعهده دارند می توانند در کنترل وزن نیز بسیار موثر باشند. یکی از این گیاهان مفید دارچین است. کارشناسان تغذیه معتقدند مواد طبیعی بسیاری برای کاهش وزن در دسترس قرار دارند، اما دارچین به دلیل یاری به کنترل قند خون، مفیدترین گیاه برای یاری به کاهش وزن است. مطابق نظرات پزشکی امام رضا (ع) و ابن سینا دارچین کلیه را گرم می نماید، نیرو را افزایش و ضعف پا ها وکمر را از بین می برد. کم خونی را هم ازبین می برد. آرامش بخش و شاداب نماینده است وگیاهی است که هم انسان ها و هم حیوانات را آرام می نماید. تب بر است. رگ ها را باز می نماید و اثر خوبی بر گردش خون دارد.

امروزه متخصصین به این نتیجه رسیده اند که چای حاوی عسل و دارچین یکی از دلپذیرترین مواد طبیعی برای کاهش وزن باشد. یکی دیگر از گیاهان کنترل نماینده وزن زنجبیل است. زنجبیل علاو بر آن که یکی از مؤثرترین مواد طبیعی در برقراری جریان خون و جلوگیری از لخته شدن آن است با پاکسازی سیستم گوارشی از ذخیره چربی های اضافی در بدن جلوگیری می نماید. امام رضا (ع) برای حفظ چابکی و انجام بهتر کار های روزانه زنجبیل را توصیه کرده می فرماید: اگر مایل هستید فراموشی ونسیان شما کم گردد وکار های روزانه را به خوبی انجام دهید، زنجبیل و عسل بخورید. متخصصین می گویند یکی از راه های کاهش اشتهای کاذب و یاری به کاهش وزن بدن، خوردن جو پخته شده در ابتدای صبح و قبل از صبحانه می باشد. جو تاثیر بسزایی در کاهش کلسترول، فشار خون، چربی و کاهش خطر ابتلا به سرطان دارد. فیبر موجود در جو باعث می گردد که این غذا به آهستگی در بدن هضم گردد و در نتیجه فرد برای مدت طولانی تری سیر می ماند؟

امام رضا (ع) در تعریف از این ماده شگفت انگیز می فرماید: فزونی نان جو بر گندم، همانند فزونی ما بر دیگرمردمان است. هیچ پیامبری نیست که برای خورندۀ نان جو دعا نکرده و برای او برکت نخواسته باشد؛ و هیچ درونی نیست که جو، بدان در آمده و همۀ درد ها از آن بیرون نرفته باشد. جو، خوراک پیامبران و غذای نیکان است. متخصصین تغذیه همچنین توصیه می نمایند برای اینکه سریع تر به وزن ایده آل خود برسید بهتر است قبل از خوردن صبحانه، آب با لیمو ترش بنوشید. مطابق این نظر نوشیدن آب همراه با لیموترش نه تنها به روند کاهش وزن شما سرعت می بخشد، بلکه بدن شما را از سموم پاک کرده و باعث افزایش انرژی در شما می گردد.

مرکّبات در طب الأئمّه (ع) هم از ارزش و اهمّیت ویژه ای برخوردار است.

پیشوایان دین با بهره گیری از الهامات ربّانی جوامع بشری را به ارزش دقیق علمی میوه ها و فرآورده های طبیعی مطلع کرده اند. در توصیه های پزشکی ائمه (ع) خوردن مرکبات قبل از غذا خوب و بعد از غذا بسیار پسندیده دانسته شده است. امام رضا (ع) هم مصرف این میوه با ارزش را برای هضم و جذب غذا و یاری به رسوب زدایی از خون بدن و بهبود سوخت و ساز و پیشگیری از غلظت خون مفید شمرده اند.

در طب سنتی اسلامی از گیاهانی مثل هل، زرچوبه، گزنه، زیره و هلیله هم به عنوان کاهنده وزن بدن و پاکسازی خون و چربی سوزی و لاغر نماینده یاد شده است که به سوخت و ساز بهتر چربی ها یاری می نمایند. یکی دیگر از گیاهان مفید برای درمان بیماری ها که خاصیت لاغر نمایندگی داشته و نام آن به همراه چند گیاه دیگر در زمره مواد چربی سوز و ضد چاقی مطرح است هلیله است و از دیگر مواد خوراکی موثر در کاهش وزن می توان به فلفل سیاه، کاسنی زرد و دانه کتان اشاره نمود.

همچنانکه کرفس نیز به کاهش وزن یاری می نماید و با مصرف روزانه آب کرفس، ولع خوردن شیرینی جات، از بین می رود. امام رضا (ع) در بیانی دیگر نحوه حمام کردن را در چاقی و لاغری دخیل دانسته اند. سلیمان جعفرى می گوید حضرت رضا (ع) فرمود: حمام یک روز در میان گوشت بدن را زیاد می نماید، و هر روز حمام رفتن پیه هاى کلیه را آب می سازد.

منبع:طب الائمه

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "نسخه بی نظیر امام رضا (ع) برای لاغر شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسخه بی نظیر امام رضا (ع) برای لاغر شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید