لیست بهترین آنتی ویروس های آنلاین و آفلاین برای ویندوز و مک

به گزارش وبلاگ مطالعه، به احتمال زیاد طی سال های گذشته به نوعی با ویروس های کامپیوتری برخورد داشته اید. اگر این طور نیست، پس شما جزو معدود کاربران خوش شانس هستید. در هر صورت، به خصوص اگر کاربر ویندوز هستید، مقوله بهره گیری از آنتی ویروس را باید حسابی جدی بگیرید. در ادامه به تعدادی آنتی ویروس رایگان آنلاین همه فن حریف می پردازیم، در بخشی دیگر، تعدادی ابزار آنلاین معرفی می کنیم که برای آنالیز فایل های به خصوص می توانند مورد استفاده قرار بگیرند و در نهایت هم 10 آنتی ویروس رایگان آفلاین عالی را با لینک دانلود مستقیم به شما معرفی خواهیم کرد. پس اگر به دنبال دانلود آنتی ویروس برای کامپیوتر می شد این مطلب را از دست ندهید.

لیست بهترین آنتی ویروس های آنلاین و آفلاین برای ویندوز و مک

همین ابتدای امر باید بگوییم سایت های رایگانی که به عنوان آنتی ویروس انجام وظیفه می نمایند، از توانایی های مشابه آنتی ویروس های پیشرفته بهره نمی برند. با این حال، این آنتی ویروس های آنلاین در مواقع ضروری می توانند مثمر ثمر واقع شوند.

بهترین آنتی ویروس های آنلاین

اگر به دنبال بهترین آنتی ویروس رایگان آنلاین هستید، 4 موردی که در ادامه معرفی می کنیم از قابلیت های زیادی مانند اسکن کل سیستم، تحلیل و آنالیز و تا حد امکان حذف ویروس های مختلف بهره می برند. البته بار دیگر باید خاطرنشان کنیم که این سایت ها هرچقدر هم توانا باشند، باز هم نمی توانند به طور کامل جایگزین آنتی ویروس آفلاین شوند.

البته نباید فراموش کنیم که تمام این ابزارها نمی توانند صرفاً در محیط مرورگر اجرا شوند. به عنوان مثال برای بهره گیری از Panda Cloud Cleaner، باید یک فایل را دانلود و نصب کنید تا بتواند کار خود را انجام دهد.

1. آنتی ویروس رایگان Panda Cloud Cleaner

این ابزار جایگزین نسخه قبلی آنتی ویروس آنلاین این شرکت موسوم به Panda ActiveScan شده است و نسخه جدید از امکانات بهتری بهره می برد. استفاده از Panda Cloud Cleaner بسیار ساده است و بعد از اتمام اسکن، می توانید بدافزارها را انتخاب کنید تا حذف شوند. البته در نظر داشته باشید که اسکن کامل این ابزار، زمان زیادی به طول می انجامد و به همین خاطر اگر عجله دارید، از یک آنتی ویروس آنلاین دیگر استفاده کنید.

2. آنتی ویروس رایگان ESET Online Scanner

یکی دیگر از آنتی ویروس های آنلاین متعلق به شرکت ESET است که در این زمینه ید طولایی دارد. خوشبختانه این ابزار ESET Online Scanner از رابط کاربری بسیار ساده ای بهره می برد و استفاده از آن بسیار آسان است. در این ابزار از بین اسکن های کامل، سریع یا سفارشی می توانید یک گزینه را انتخاب کنید. علاوه بر این، امکان قرنطینه کردن و حذف بدافزارها به صورت اتوماتیک هم وجود دارد.

3. گوگل کروم

به احتمال زیاد خبر ندارید که مرورگر گوگل کروم هم از توانایی اسکن سیستم بهره می برد و در این زمینه عملکرد خوبی هم دارد. از آنجایی که گوگل کروم محبوب ترین مرورگر دنیا است، به احتمال زیاد در کامپیوتر خود آن را نصب نموده اید. برای مراجعه به این بخش، در نوار آدرس گوگل کروم عبارت chrome://settings/cleanup را وارد کنید. بعد از بارگذاری، بر گزینه Find کلیک کنید تا این ابزار کار خود را انجام دهد.

4. آنتی ویروس رایگان F-Secure Online Scanner

در بین موارد مطرح شده در این لیست، F-Secure Online Scanner سریع ترین آنتی ویروس آنلاین به حساب می آید. این ابزار برای شناسایی بخش عمده بدافزارها عملکرد خوبی دارد و برای بهره گیری از آن احتیاج به هیچ گونه نصب ندارید. البته در مقایسه با دیگر موارد مطرح شده، این ابزار امکانات زیادی در اختیار کاربر قرار نمی دهد. به عنوان مثال امکان اسکن بخش به خصوصی از سیستم وجود ندارد و این ابزار کل سیستم را اسکن می نماید که البته با توجه سرعت بالای آن، چنین موردی چندان هم وقت گیر نیست.

ابزارهای آنلاین برای اسکن فایل های مشکوک

تفاوت اصلی این ابزارها با آنتی ویروس های آنلاین در این است که مثلا اگر نسبت به یک فایل مشکوک هستید و می خواهید قبل از نصب یا استفاده از شرایط آن خبردار شوید، می توانید چنین فایل هایی را با بهره گیری از این ابزارها اسکن کنید. بار دیگر باید خاطرنشان کنیم که این ابزارها به هیچ عنوان جایگزین کاملی برای آنتی ویروس های آفلاین نیستند.

1. VirScan

ابزار VirScan به کاربران اجازه می دهد که فایل هایی با حداکثر حجم 20 مگابایت را در سایت آپلود نمایند تا در برابر یک پایگاه داده گسترده تجزیه و تحلیل گردد. در نهایت این سایت می تواند با بهره گیری از آنتی ویروس های مختلف، نتیجه نهایی را خود را ارائه دهد. امکان آپلود فایل های ZIP یا RAR هم وجود دارد ولی هرکدام از آن ها نهایتاً می توانند شامل 20 فایل باشد.

2. VirusTotal

در این ابزار آنلاین می توانید یک فایل، آدرس URL و آدرس IP وارد کنید تا در مقابل یک پایگاه داده وسیع مورد آنالیز قرار بگیرند. روی هم رفته، VirusTotal در زمینه آنالیز انواع بدافزارها عملکرد خیلی خوبی دارد. مانند VirScan، این ابزار هم از بخش های مختلف موجود در اینترنت استفاده می نماید. یکی دیگر از قابلیت های جذاب این ابزار، امکان ارسال فایل (تا حداکثر 256 مگابایت) به وسیله ایمیل است و آن ها هم تحلیل موردنظر را با ایمیل پاسخ می دهند.

3. MetaDefender

ابزار MetaDefender هم می تواند بدافزارها را برای بیش از 30 آنتی ویروس مختلف بفرستد تا در نهایت بتواند تحلیل جامعی را ارائه دهد. به غیر از فایل، می توانید مواردی مانند آدرس IP یا آدرس URL را هم وارد کنید. رابط کاربری این ابزار ساده است و به راحتی می توانید بخش های مختلف آن را پیدا کنید و استفاده کنید.

بهترین آنتی ویروس رایگان آنلاین

اگر به دنبال یک آنتی ویروس آنلاین بسیار پرسرعت هستید که فرایند اسکن را به سرعت انجام دهد، F-Secure Online Scan را توصیه می کنیم؛ زیرا هم سریع است و هم می تواند بخش اعظمی از بدافزارها را شناسایی کند.

اگرچه این ابزارها روی هم رفته قابلیت های جذابی دارند، ولی باید بگوییم که مهم ترین مزیت آنتی ویروس های آفلاین نسبت به ابزارهای آنلاین این است که آن ها در بیشتر اوقات می توانند از ورود بدافزارها به سیستم جلوگیری نمایند ولی معمولا کاربران بعد از مشکوک شدن به سیستم خود به بهره گیری از آنتی ویروس های آنلاین روی می آورند.

در هر صورت از قلم نیاندازید که برای استفاده از آنتی ویروس های آفلاین مناسب لزومی به پرداخت پول وجود ندارد زیرا در این زمینه برنامه های قدرتمند رایگان زیادی وجود دارد که در ادامه، تعدادی از بهترین نمونه های آن ها را معرفی خواهیم کرد.

بهترین آنتی ویروس های رایگان آفلاین

بارها و بارها شنیده اید که فارغ از نوع سیستم عامل کامپیوتر شخصی که از آن استفاده می کنید، باید از آنتی ویروس استفاده کنید. خوشبختانه در این زمینه لزومی به پرداخت هزینه وجود ندارد زیرا می توانیم به آنتی ویروس های قدرتمندی اشاره کنیم که بخش زیادی از خدمات خود را به صورت رایگان ارائه می دهند. در ادامه به معرفی 10 آنتی ویروس رایگان قدرتمند می پردازیم.

نکاتی در خصوص آنتی ویروس های رایگان آفلاین

تمام این کمپانی ها مطمئنا می خواهند در ازای ارائه خدمات، درآمد کسب نمایند و آنتی ویروس های رایگان به خودی خود نمی توانند درآمدی برای این کمپانی ها به همراه داشته باشند. به همین خاطر، قبل از نصب چنین برنامه هایی، باید دو نکته را مدنظر قرار دهید:

  • تبلیغات: بیشتر این برنامه ها، مرتباً انواع و اقسام تبلیغات را برای خریدن نسخه پولی آنتی ویروس خود به نمایش درمی آورند.
  • نوار ابزار یا افزونه مرورگر: دسته دیگر این برنامه ها، کوشش می نمایند که نوار ابزار (Toolbar) یا افزونه مرورگر را در سیستم موردنظر نصب نمایند. چنین کاری در بیشتر اوقات -به خصوص برای نوار ابزار-نتایج چندان ایدئالی به همراه ندارد زیرا این موارد عمدتا برای جمع آوری اطلاعات و فروش آن ها به کار گرفته می شوند و ضمناً سرعت مرورگر را هم کاهش می دهند.

1. آنتی ویروس رایگان Avira (ویندوز، مک)

در تمام فهرست های مربوط به بهترین آنتی ویروس های رایگان، معمولاً در همان ابتدا می توانید نام Avira را ببینید. طبق آنالیز های اجرا شده، نسخه پولی Avira از درصد محافظت 99.9 درصدی بهره می برد و مطمئناً نسخه رایگان آن هم تا حد بالایی توانمند است. در این برنامه به راحتی می توانید برای اسکن سیستم برنامه ریزی کنید و البته باید به محافظت همیشگی سیستم هم اشاره کنیم که باعث می گردد با خیال راحت بتوانید از کامپیوتر شخصی خود استفاده کنید.

دانلود: Avira

2. آنتی ویروس رایگان Bitdefender (ویندوز، مک)

این هم یکی دیگر از برنامه های مشهوری است که نسخه پولی آن درصد محافظت 99.9 درصدی ارائه می دهد و نسخه رایگان آن هم می تواند سیستم را در برابر تقریباً تمام بدافزارها محافظت کند. اولین چیزی که در رابطه با این برنامه توجه را جلب می نماید، رابط کاربری ساده آن و اتوماتیک بودن بسیاری از فرایندها است. همچنین این برنامه طوری طراحی شده که بخش زیادی از منابع سیستم را اشغال نکند که با توجه به سنگین بودن بعضی از آنتی ویروس ها، چنین مشخصه ای بسیار حائز اهمیت است.

دانلود: Bitdefender

3. آنتی ویروس رایگان Avast (ویندوز، مک)

اگرچه طبق آنالیز های اجرا شده برای Avast، درصد محافظت آن اندکی کمتر از رقبا است (98.9 درصد) ولی در نهایت باز هم درصد بسیار بالایی محسوب می گردد. همچنین این برنامه هم بخش اندکی از منابع سیستم را مورد استفاده قرار می دهد و به همین خاطر سرعت کامپیوتر را پایین نمی آورد. این آنتی ویروس هم خوشبختانه مبتنی بر رابط کاربری ساده ای است و بدون احتیاج به خواندن راهنما می توانید از امکانات مختلف آن استفاده کنید. در هر صورت افرادی که به دنبال آنتی ویروس رایگان هستند، بهتر است که نگاهی به این گزینه بیندازند زیرا تا حد زیادی بین کاربران مختلف پرطرفدار است.

دانلود: Avast

4. آنتی ویروس رایگان AVG (ویندوز، مک)

درصد محافظت این برنامه هم 98.9 درصد است و از لحاظ سبک بودن حرف زیادی برای گفتن دارد. اگرچه در این میان قابلیت های غیرضروری هم ارائه می دهد تا بتواند توجه افراد بیشتری را جلب کند، ولی از لحاظ کارکرد اصلی، همچنان یکی از بهترین ها محسوب می گردد. نسخه رایگان آن معمولاً گاه و بیگاه تبلیغاتی را برای ترغیب کاربران به خرید نسخه پولی این آنتی ویروس به نمایش درمی آورد که البته به نظر بسیاری از کاربران، با توجه به امکاناتی که نسخه رایگان این آنتی ویروس ارائه می دهد، چنین تبلیغاتی اصلاً آزاردهنده به حساب نمی آیند.

دانلود: AVG

5. آنتی ویروس رایگان Lavasoft Ad-Aware (ویندوز)

نسخه پولی Ad-Aware از درصد محافظت 99.3 درصدی بهره می برد که این یعنی با خیال راحت می توانید از آن استفاده کنید. اگرچه این آنتی ویروس نسبت به دیگر رقبا تا حدی منابع بیشتری را استفاده می نماید، ولی در کل برای کاربران ویندوز یک انتخاب خوب به حساب می آید. با وجود اینکه نسخه رایگان این آنتی ویروس جوابگوی بیشتر احتیاجهای کاربران معمولی است، ولی در کل با پرداخت مبلغی نه چندان زیاد می توانید از ویژگی های پیشرفته تری استفاده کنید.

دانلود: Ad-Aware

6. آنتی ویروس رایگان eScan Antivirus Toolkit (ویندوز)

یکی از مهم ترین تفاوت های Toolkit با دیگر گزینه های معرفی شده در این فهرست، این است که احتیاجی به نصب ندارد و صرفاً با دانلود و اجرا می توانید از آن استفاده کنید. این یعنی برنامه مذکور به وسیله فلش USB می تواند در سیستم های مختلف-حتی آن هایی که دارای آنتی ویروس هستند-اجرا گردد. از آنجایی که هیچ نصبی در کار نیست، این برنامه نمی تواند محافظت همیشگی یا اسکن برنامه ریزی شده را ارائه کند و به همین خاطر برای سیستم اصلی خود بهتر است از آن استفاده نکنید و برای اوقاتی که فکر می کنید آنتی ویروس سیستم شما درست کار نمی نماید یا برای کامپیوتر دیگران، می توانید از آن استفاده کنید. البته در این میان باید به رابط کاربری قدیمی آن هم اشاره کنیم که در برابر گزینه های دیگر، از این لحاظ حرفی برای گفتن ندارد.

دانلود: eScan Antivirus Toolkit for Windows

7. آنتی ویروس رایگان Trend Micro HouseCall (ویندوز، مک)

این هم یکی دیگر از آنتی ویروس هایی است که بدون نصب می توانید از آن استفاده کنید. همانطور که می دانید، چنین آنتی ویروس هایی از قابلیت محافظت همیشگی و برنامه ریزی برای اسکن بهره نمی برند ولی اگر به هر دلیلی نسبت به وجود ویروس و بدافزار در سیستم خود مشکوک هستید، می توانید از آن استفاده کنید. همچنین این شرکت ابزارهای رایگانی را برای کارهای دیگری ارائه می دهد که در صورت تمایل استفاده از آن ها امکان پذیر است.

دانلود: HouseCall

8. آنتی ویروس رایگان Malwarebytes Anti-Malware (ویندوز، مک)

این برنامه یکی دیگر از بهترین گزینه های موجود برای مقابله با بدافزارها به خصوص از نوع Adware یا آگهی افزار است و چنین کاری را با سرعت بسیار بالایی انجام می دهد. در نسخه رایگان، تنها از امکان اسکن دستی بهره می برید و نمی توانید از قابلیت محافظت همیشگی استفاده کنید. ولی حتی با وجود این موضوع، نسخه رایگان آن حرف زیادی برای گفتن دارد و احتمالاً از استفاده از آن راضی خواهید بود.

دانلود: Malwarebytes

9. آنتی ویروس رایگان Panda Free Antivirus (ویندوز، مک)

هرچند این برنامه تبلیغات زیادی را برای ترغیب کاربران به نصب نسخه پولی نمایش می دهد، ولی نباید قابلیت های آن را از قلم بیندازیم. به عنوان مثال، بخش زیادی از فعالیت های این آنتی ویروس در فضای ابری انجام می گردد و به همین خاطر منابع سیستم تا حد زیادی مورد استفاده قرار نمی گیرند. به غیر از این موضوع، این برنامه هم از قابلیت های دیگر آنتی ویروس های استاندارد بهره می برد. طی آنالیز های اجرا شده، درصد محافظت این برنامه به اندازه رقبای قدرتمند خود نیست ولی در این میان باید به رابط کاربری جذاب آن هم اشاره کنیم.

دانلود: Panda

10. آنتی ویروس رایگان ZoneAlarm Free Antivirus (ویندوز)

در این برنامه، در کنار یک آنتی ویروس رایگان، یک فایروال ابتدایی هم قرار گرفته است. در میان رقبای قدری که نسخه رایگان ارائه می دهند، ZoneAlarm از امکانات پر زرق وبرقی بهره نمی برند ولی در هر صورت این هم یکی دیگر از آنتی ویروس های رایگانی است که امکان بهره گیری از آن وجود دارد.

دانلود: ZoneAlarm

منبع: Make Use Of و Make Use Of

منبع: دیجیکالا مگ

به "لیست بهترین آنتی ویروس های آنلاین و آفلاین برای ویندوز و مک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیست بهترین آنتی ویروس های آنلاین و آفلاین برای ویندوز و مک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید