آیا با سقوط تروریستها در خان شیخون، ادلب نیز سقوط می نماید؟

به گزارش وبلاگ مطالعه، العام نوشت: به محض آنکه ارتش سوریه قطع خطوط امدادرسانی تروریست ها در حومه شمالی ادلب را بیان کرد، خان شیخون بزرگترین پایگاه گروه های تروریستی در حومه ادلب سریعا سقوط کرد و دیده بان مخالف سوریه بیان کرد که تروریست های النصره و هم پیمانان آنها به طور کامل از شهر عقب نشینی کردند و بدین ترتیب ایست نظامی ترکیه در مورک تقریبا تحت محاصره نهاده شد.

آیا با سقوط تروریستها در خان شیخون، ادلب نیز سقوط می نماید؟

اما به رغم این پیروزی بزرگ، شاهد اظهارات رسمی سوریه نبودیم حال ممکن است این امر به خاطر ملاحظات امنیتی و یا تاکتیکی باشد؛ اما بشار اسد رییس جمهور سوریه به مهمان خود دیمیتری سابلین معاون پوتین گفت که تغییرات مثبتی در عرصه نظامی و سیاسی سوریه اتفاق افتاده است. ارتش سوریه به سمت شهر راهبردی خان شیخون در حال پیشروی است و نیروهای روسیه نیز در مناطق نزدیک آنها هستند و عناصر مسلح به سمت ترکیه در حال فرارند. این مساله را روسیه نیز مورد تاکید قرار داد زمانی که لاوروف تروریستها را تهدید کرد که در صورت حمله به نظامیان روس در ادلب، پاسخی سخت خواهد داد.

از این رو میتوان اینگونه برداشت کرد که تصمیم اخراج تروریستها از خان شیخون از نظر دولت سوریه قطعی و یکسره شده بود و روسیه نیز به همین دلیل کوشش می کرد و به این دلیل بود که نظامیان خود را به آنجا اعزام کرد تا ترکیه را تحت فشار قرار دهد؛ زیرا ترکیه پیش از این بارها درخواست ها درباره تجاوزات تروریست ها در ادلب را نادیده گرفته بود.

لاوروف تاکید نمود که نظامیان روسیه در حومه ادلب با همتایان ترک خود در ارتباط هستند و ایست های نظامی ترکیه باید از تجاوز عناصر مسلح به نظامیان روسیه جلوگیری نمایند؛ بدین معنا که روسیه درباره همکاری ترکیه در این خصوص به دنبال اخذ تضمین های جدی است.

پاسخ سوریه نیز قاطع بود؛ جنگنده های سوریه روز گذشته یک کاروان نظامی ترکیه ای که راهی یاری به عناصر مسلح در خان شیخون بود، بمباران کرد. چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه وادار شد تا از روس ها یاری بگیرد و خواستار آتش بس گردد؛ اما روسیه از زبان ولادمیر جباروف معاون اول کمیته بین الملل شورای روسیه تاکید نمود که عملیات ارتش سوریه علیه تروریست ها در استان ادلب کاملا قانونی و مشروع است.

چانه زنی ترکیه این بار ناکام ماند؛ زیرا روسیه برای نخستین بار و تحت فشار متحد سوریه ای خود که از تجاوزات تروریستها و وقت کشی ترکیه به تنگ آمده بود، ترکیه را در مقابل عمل اجرا شده قرار داد.

کنترل خان شیخون بدون هیچ گونه مبالغه و اغراق، نقطه عطفی در نبرد ادلب به شمار می آید؛ زیرا کنترل آن به معنای مقدمه و زمینه ای برای کنترل معره النعمان و سراقب در شمال و به معنای تحکیم سیطره بر جاده های اصلی به سمت شهرهای مهم در ادلب در چارچوب راهبرد ارتش سوریه است که تاکنون این راهبرد پیروزی های بزرگی مانند پیروزی در حلب و درعا و ریف دمشق به بار آورد.

2323

منبع: خبرآنلاین

به "آیا با سقوط تروریستها در خان شیخون، ادلب نیز سقوط می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا با سقوط تروریستها در خان شیخون، ادلب نیز سقوط می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید